نور الله 2

قرآن و اهل بیت علیهم السلام نور خداوند هستند . مادامی که به آن دو تمسک جوییم منحرف نخواهیم شد .

نور الله 2

قرآن و اهل بیت علیهم السلام نور خداوند هستند . مادامی که به آن دو تمسک جوییم منحرف نخواهیم شد .

۲ مطلب در شهریور ۱۳۹۵ ثبت شده است

یکی از اشکالات کارهای ما اینه که یه دفعه یه تصمیمی میگیریم و چند روزی بهش پایبندیم، بعد خسته میشیم و رهاش میکنیم.

مثلا تصمیم میگیریم بریم باشگاه، دو یا سه روز در هفته فقط تا دو سه ماه میریم و تمام.

یا ماه رمضان هر روز یه جز قرآن می خوونیم و تا آخر ماه، کل قرآن رو ختم می کنیم اما تلاوت قرآن تا ماه رمضان آینده تعطیل میشه

یا از اول محرم شروع میکنیم به خواندن زیارت عاشورا تا اربعین امام حسین علیه السلام، اما بقیه سال به ندرت سراغ این زیارت شریف میریم.

یا خانمهای عزیز یک ماه اسفند مشغول خونه تکونی میشن، به طوری که موقع سال تحویل، دیگه رمقی براشون نمونده و بقیه سال معمولا خونه روی هواست...

یا آقایون دفتر کارشون شلوغ و بهم ریخته است و وقتی قراره بازرس بیاد، تند و سریع شروع میکنن به مرتب کردن و .....

و هزاران مثال دیگه که شما بهتر از من می دونید. اما به قول سعدی شیرازی

«رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود       رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود »

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند:

اِنَّ اللّه َ یُحِبُّ مادامَ مِن عَمَلٍ صالِحٍ وَ اِن کانَ یَسیرا؛

خداوند عمل صالح مداوم را هر چند اندک باشد، دوست دارد.

کنزالعمال، ح 5348


نکته جالب اینه که قرآن هم در طی 23 سال و به تدریج نازل شده؛ یعنی «آهسته و پیوسته»

و خدا در پاسخ به کافران که از پیامبر صلی الله علیه وآله پرسیده بودن «چرا قرآن یک جا نازل نمیشه» فرمود :


«کَذَلِکَ لِنُثَبِّتَ بِهِ فُؤَادَکَ وَرَتَّلْنَاهُ تَرْتِیلًا» (فرقان/32)

«این گونه [ما آن را به تدریج نازل کردیم] تا قلبت را به وسیله آن استوار گردانیم و آن را به آرامى [بر تو] خواندیم»


(بیشتر بدانید: اسرار و حکمتهای نزول تدریجی از دیدگاه قرآن)


پس اولین و مهمترین قدم برای شروع یه سبک زندگی خوب قرآنی رعایت اصل «آهسته و پیوسته» است.

لذا پیشنهاد می کنم که از قانون 15 دقیقه استفاده کنید.این قانون به قدرت تغییرات کوچیک اشاره داره!

ساموئل اسمایلز ، مولف کتاب اخلاق و اعتماد به نفس، بر این اعتقاده که تکرار کارهای کوچک نه تنها شخصیت انسان رو می سازه بلکه شخصیت ملت ها رو هم تعیین می کنه.


1- اگر روزی 15 دقیقه را صرف خودسازی کنید در پایان یک سال، تغییر ایجاد شده در خویش را به خوبی احساس خواهید کرد.

2- اگر روزی 15 دقیقه از کارهای بی اهمیت خویش بکاهید، ظرف چند سال موفقیت نصیبتان خواهد شد.

3- اگر روزی 15دقیقه را به فراگیری زبان اختصاص دهید از هفته ای یک بار کلاس زبان رفتن بهتر است.

4- اگر روزی 15دقیقه را به پیاده روی سریع اختصاص دهید از هفته ای چند بار به باشگاه ورزشی رفتن، نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

5- اگر روزی 15 دقیقه مطالعه و سلول های خاکستری خویش را درگیر کنید؛ به پیشرفت های عظیم یادگیری دست خواهید یافت.


زیبایی روش یا قانون 15 دقیقه در اینه که آنقدر کوتاهه که هیچ وقت به بهانه ی این که وقت ندارین آن را به تاخیر نمیندازین.

جالبتر اینکه، میگن کشور ژاپن امروزه موفقیت خودشو مدیون این قانون می دونه.


پس هر تمرینی که در وبلاگ ارائه میشه طبق قانون «آهسته و پیوسته» هر روز و به مدت 15 دقیقه باید انجام بگیره، برای این کار تایمر گوشیتونو فعال کنید تا سر 15 دقیقه زنگ بزنه و هر کجای تمرین بودید از کار دست بکشید.
دوشنبه, ۱ شهریور ۱۳۹۵، ۱۲:۱۴ ق.ظ

سلامی دوباره بعد از دو سال

به نام مهربان ترین مهربانان، خدای مهربان
سلام
بعد از دوسال دوباره برگشتم، این دو سال مشغول تحصیل در رشته معارف قرآن در مقطع کارشناسی ارشد بودم، هر چند الان هم با پایان نامه سرگرمم ولی سعی میکنم دیگه این همه مدت از وبلاگم دور نباشم.

رشته معارف قرآن رشته خیلی خوبیه، سعیش بر اینه که واقعا به معارف قرآن بپردازه و چقدر جای تاسفه که این رشته در مقطع ارشد متوقف میشه و هیچ دانشگاهی دکتری این رشته رو پوشش نمیده، ولی امیدوارم که که در آینده ای نه چندان دور دکتری این رشته هم برگزار بشه.

گذشت زمان که آدمها رو عوض میکنه اما اگه فرمون زندگی دست خودمون باشه میشه این عوض شدن را به سمت بهتر شدن سوق داد، سه ترمی که با موضوعات مختلف قرآنی از وحی و معجزه و نزول قرآن گرفته تا قرآن از منظر اندیشمندان معاصر و اقتصاد در قرآن و .... همه در تحول فکری من و شناختم از دنیای اطرافم تاثیرگذار بوده، مسلما الان دیگه آدم دو سال پیش نیستم، نگاهم به زندگی عوض شده و همین تغییر نگاه باعث شده تا سبک زندگیم هم عوض بشه، در دو ماه گذشته  جستجوی های زیادی کردم با سبک های زندگی مختلف و افراد صاحبنظر مختلفی در این باره آشنا شدم. سبک زندگی مینیمال جدیدترین سبک زندگی که عمر کوتاهی داره و در مقابل سبک زندگی تجمل گرایی و مصرف گرایی شکل گرفته.
این سبک زندگی که در عین لوکس بودن سعی داره سادگی رو حفظ کنه (اینجا کلیک کنید تا بیشتر بدانید).

سایتی به نام FLYLADY.NET که توسط یک مدرس آمریکایی اداره میشه، سعی در آموزش دادن این سبک زندگی داره و خیلی خوب هم موفق بوده، با یه سرچ ساده می تونید انواع کلیپ های مختلف از افرادی که تمرینات فلای لیدی رو انجام دادن رو ببینید. من دو ماهه که تمرینات این خانم رو که البته توسط خانم عارفه قدسی زاده ترجمه میشن و در وبلاگ «لذت کمتر داشتن» و در صفحه اینستاگرام و کانال و گروه تلگرامیشون میذارن، انجام دادم و واقعا نتیجه خوبی داشت.

در مشرق زمین مدرس دیگری با ابداع روش جدیدی در مرتب سازی منزل صاحب نام شده و او خانم ماری کندو  است که روشش کانماری  konmari نام دارد. او روش های جالبی در تا زدن لباس ها ارائه می کند که باعث می شود همیشه کشو لباس ها تمیز بمونن.

حالا می آییم سراغ خاورمیانه، اینجا صحبت از سبک زندگی اسلامیه که فقط در مقالات علمی و سایت ها و مجلات به صورت تئوری میشه مطالعشون کرد، شاید هم من نتونستم روش کاربردی پیدا کنم، (اگه شما سراغ دارید لطفا و حتما بهم معرفی کنید) مثل مقاله خودم «لباس و آرایش در سبک زندگی اسلامی»؛ البته نتیجه به دست اومده برای خودم هم جالب بود و ان اینکه خدا نمی خواد مسلمانان در خوراک و پوشاک شبیه کفار بشن؛ و این نکته دقیقی هست چون که وقتی انسان در خوراک و پوشاک شبیه دیگری شد کم کم خلق و خو و رفتارش هم شبیه همون آدم میشه؛ اما سوال اصلی اینه پس چی بپوشیم؟ چی بخوریم؟
روحیه تنوع طلبی در انسان که امری ذاتی و فطریه، قرار نیست در پاسخ به غرایز فطری افراط و تفریط بشه اما بالاخره باید به اون پاسخ مناسب داده بشه، وقتی چیز قابل ارائه ای در این زمینه نداشته باشیم اون موقع سراغ مدهای غربی و شرقی میریم و مدل لباسها میشه آخرین مد پاریس و ... و غذاها هم میشن انواع غذاهای ایتالیایی و ...
بحث من ارزشی نیست و در مقام قضاوت نیستم که بگم چی خوبه چی بد؛ بلکه هدفم اینه که باید صاحب نظران و متخصصان در عرصه خوراک و پوشاک دست به کار بشن و خلاقیتهای خودشونو به نمایش بذارن (البته خلاقیتای کپی پیسی نباشه). هر شهر وروستای ایران پهناور انواع و اقسام غذاهای خوشمزه دارن که فقط کافیه به مردم معرفی بشه، لباس هم که لباس های سنتی اقوام مختلف واقعا زیبا هستن....

با همه این اوصاف حالا بعد از دوسال سعیم بر اینه که در وبلاگم بتونم سبک زندگی اسلامی رو در قالب های کاربردی معرفی کنم و در این بین حتما از مقالات علمی که بتونه کمک کار باشه، استفاده می کنم.

براتون زندگی سرشار از آرامش آرزومندم.
                            


۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰۱ شهریور ۹۵ ، ۰۰:۱۴
نفیسه مرادی